Our range of products include human hair topper, silk base human hair topper and silk base mini topper.
₹ 10000 / Piece Get Latest Price
| Ideal for | Women |
| Length | 20" |
| Hair Type | Wavy Hair |
| Hair Length | 16-20 inch |
| Hair Grade | Single Drawn |
| Hair Texture | Straight |
| Gender | Women |
| Hair Color | Natural Brown |
| Hair Weft | TOPPER |
| Application | Hair Replacement |
| Color | Dark Brown |
| Packaging Size | 20" |
| Usage/Application | Personal |
| Type Of Packaging | Clear Poly Bag |
Minimum order quantity: 2 Piece
Top Patch or a Closure is a hair patch of 4×4 inch or 5×5 inch with clips. The Top Patch is used to cover or hide the bald patches and scantiness of the frontal hairline. We also customize the patches for the side and crown area. They can be installed at home without any help. You have to make a partition of your hair where you feel the need to hide baldness/scantiness. Then you have to place the front clip(s) in such a way that the parting of your top patch comes in the middle of your partition.
₹ 8500 / Piece Get Latest Price
| Ideal for | Women |
| Length | 20 inch |
| Hair Type | Natural Straight |
| Hair Length | 24-28 inch |
| Hair Texture | Straight |
| Gender | Women |
| Hair Color | Natural Black |
| Hair Weft | TOPPER |
| Application | Hair Replacement |
| Color | Natural Black |
| Packaging Size | 75 kg |
| Usage/Application | Personal |
| Features | 100% Natural Hair, Easy to style, Tangle Free, Heat Resistant, Single Donor Hair, Smooth & Silky, Temple Hair, No Shedding, Washable, Cuticle Aligned Hair |
| Weight | 100 gm |
| Attachment Type | Clips |
| Type Of Packaging | Clear Poly Bag |
| Country of Origin | Made in India |
| Growth | 75grams |
Minimum order quantity: 2 Piece
The Hair Topper provides ample root coverage with a 4x4 inch full silk base. LeModish Scalp Topper looks as real as it can be, that gives slight coverage and volume towards the sides. Our Hair Toppers are crafted with 100% Human Hair with cuticles intact. Each topper is constructed for a perfect finish. Seamless clip on application comfortable to wear all day long, light weight, breathable and heat resistant. The silk base provides a very natural scalp like finish look. It can be re-dyed or colored and styled to match your hair. Length is measured from the top of your head. The length of your Hair Topper should be slightly longer to allow room for trimming and styling. *Product color may slightly vary due to photographic lighting sources or your monitor settings.
₹ 8000 / Piece Get Latest Price
| Ideal for | Women |
| Hair Type | WAVY, Single Drawn |
| Length | 20 inch |
| Hair Length | 20-24 inch |
| Hair Texture | Straight |
| Gender | Women |
| Hair Color | Natural Black |
| Hair Weft | TOPPER |
| Application | Hair Replacement |
| Color | Natural Black |
| Packaging Size | 100 gm |
| Usage/Application | Personal |
| Features | Tangle Free, Smooth & Silky, Light Weight, Breathable and Comfortable, Temple Hair, Single Donor Hair, Easy to style, Washable, Remy Human Hair, 100% Natural Hair, Clip in Hair, Dyeable, Cuticle Aligned Hair, Virgin Human Hair, No Shedding, Heat Resistant, Durable, Scalp-friendly |
| Weight | 100 gm |
| Attachment Type | Clips |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 6500 / Piece Get Latest Price
| Ideal for | Women |
| Hair Type | MINI TOPPER |
| Hair Grade | Remy |
| Product Type | Clip-in Extensions |
| Length | 12 inch |
| Texture | Wavy |
| Hair Length | 12 inch |
| Hair Texture | Wavy |
| Extension Type | Topper |
| Hair Color | Natural Black (#1B) |
| Hair Weft | Clip In Set |
| Application | Clip In Use |
| Weight per Bundle | 100 g |
| Hair Source | Indian Hair |
| Hair Density / Drawn Type | Single Drawn |
| Lace Type | HD Lace |
| Lace Size | 4x4 inch |
| Features | No Shedding |
Minimum order quantity: 2 Piece
Aarti Jha (Sales Executive)
Growth Exports
Ground Floor, House No-B-139, Gali No-09, Shalimar Village
New Delhi - 110088, Delhi, India