Pioneers in the industry, we offer human hair lace frontal and temple hair lace frontal from India.
₹ 5500 / Piece Get Latest Price
| Hair Material | Human Hair |
| Length | 10 inch |
| Hair Texture | Straight |
| Hair Length | 16 inch |
| Color | Black |
| Brand | Growth |
| Material | Human Hair |
| Usage/Application | Parlour |
| Hair Color | Natural Black |
| Lace Type | Transparent Lace |
| Lace Size | Ear To Ear |
| Length Inches | 16inch |
Minimum order quantity: 5 Piece
A frontal refers to a hairpiece that has a strip of material which runs from ear to ear. It usually stretches 13 inches and goes about 4 inches back, making a half-wig of sorts. It's typically sewn onto bundles, but you can also use it to make a full wig. A lace frontal uses lace material to blend into your natural skin and hairline. Gives a perfect illusion of real scalp 100% human hair extension.
*Product colour may slightly vary due to photographic lighting sources or your monitor settings.
₹ 8000 / Piece Get Latest Price
| Hair Material | Human Hair |
| Length | 30 inch |
| Curl Pattern | Body Curl |
| Hair Texture | Straight |
| Attachment Type | LACE FRONTAL |
| Hair Length | 14 in |
| Color | Black |
| Lace Type | Transparent Lace |
| Hair Color | Natural Brown |
| Lace Size | Ear To Ear |
| Set Content | Single Piece |
| Brand | Growth |
| Hair Grade | 9A |
| Weight | 70 grams |
| Usage/Application | Parlour |
| Gender | Unisex |
| Is It Washable | Yes |
| Available Net Weight | 70 grams |
| Material | Human hair |
| Type Of Packaging | Plastic Packaging |
| Style | Straight |
| Virgin Hair | Yes |
| Grade | 9A |
| Hair Type | Virgin Remy |
| Features | Indian hair |
| Country of Origin | Made in India |
Aarti Jha (Sales Executive)
Growth Exports
Ground Floor, House No-B-139, Gali No-09, Shalimar Village
New Delhi - 110088, Delhi, India