We are a leading Manufacturer of golden bmw hair patch, front lace human hair wig, men's patch front line, mens frontline hair patch, golden mirage men hair patch and blonde hair closures from New Delhi, India.
₹ 7599 / Piece Get Latest Price
| Hair Grade | Remy |
| Length | 6 inch |
| Hair Origin | Indian |
| Texture | Straight |
| Cap Construction | Silk Top |
| Color | Natural |
| Ideal For | Men |
| Material | 100% Human hair |
| Brand | Growth |
| Usage/Application | Parlour |
| Extension Type | Wig |
| Hair Length | Medium |
| Hair Color | Natural Black |
| Weight per Bundle | 150 g |
| Hair Density | 150 % |
| Features | Indian hair |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Piece
Specification of wigs For men's 100% Tangle free hair Color Black , dark brown, medium brown, light brown hair length 6 inch hair wigs. General: Model mens toupee for men's Life span 24 month Material 100% Human Hair Attachment type tape,Glue Ideal for Men'S Extension Texture Natural straight Usage Semi permanent use Dimensions: Weight 70 Length 6 inch Style Features: Enhancement Feature For covering Bald area Other Styling Features 100% Human Hair Can Brush, Wash, Blow Dry Styling Front lace men's hair wigs MAINTENANCE Daily Care Hair wigs should be shampoo & conditioner on regular basis on weekly ones. Brush the hair with a white comb tooth. Other Maintenance Features Can Be Fix & Remove Easily Precautions Brush Properly Number of Contents in Sales Package Pack of 1 Sales Package 1 Hair Wig give you celebrity looks in Minutes!! Whether you have short, long, fine hair wigs can instantly provide you with A complete Different Look without any extra Expenses.
₹ 11599 / Piece Get Latest Price
| Hair Material | Human Hair |
| Hair Origin | Indian |
| Texture | Natural Wave |
| Hair Texture | Body Wave |
| Cap Construction | Lace Front |
| Material | 100% Human hair |
| Brand | Growth |
| Color | Natural |
| Ideal For | Unisex |
| Usage/Application | Personal |
| Hair Length | 14 inch |
| Hair Color | Natural Black |
| Lace Type | HD Lace |
| Lace Size | 13x4 inch |
| Hair Density | 180% |
| Features | Indian hair |
| Available Length | 10"-32" |
| Durable Time | 20 mints |
| Cap Size | Medium |
| Hair Feature | Tangle Free |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 2799 / Piece Get Latest Price
| Hair Type | Human Hair |
| Base Type | Mono Base |
| Hair Style | Straight |
| Color | Black |
| Material | Human Hair |
| Attachment Type | Glue, Tape |
| Is It Washable | yes |
| Hair Color | Natural Black |
| Hair Density | Medium |
| Inside Cap | 1 to 1.5 inch |
| Length Inches | 1 to 1.5 inch |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 4500 / Piece Get Latest Price
| Hair Type | Human Hair |
| Hair Material | Human Hair |
| Base Type | POLY |
| Hair Texture | Body Wave |
| Type of Wig | Lace Front Wig |
| Texture | Wavy |
| Hair Style | FRONTLINE |
| Cap Construction | Lace Front |
| Brand | Growth |
| Material | Human hair |
| Ideal For | Men |
| Color | Black |
| Usage/Application | Personal |
| Attachment Type | Tape |
| Hair Color | Natural Black |
| Lace Type | Transparent Lace |
| Hair Density | 120 % |
| Lace Size | Ear To Ear |
| Available Length | 10" |
| Features | Indian |
| Type Of Packaging | Polybag |
| Is It Customised | Yes |
| Hair Loss Level | No Shading, No Tangling |
| Hair Length | 8" |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5 Piece
SOLUTION FOR NEARLY OR COMPLETELY BALD PEOPLE: Wearing wig is a great way to hide baldness. This covers the full head and looks natural as it is made of real human hair from temples donated by devotees. These are easy to put and remove and are available in various lengths , textures and colors as per your choice and suitability. Users can comb and style their wigs just like they do with their own hair.SO GET ONE TODAY AND FEEL YOUNG AND CONFIDENT FOREVER.*Product colour may slightly vary due to photographic lighting sources or your monitor settings.
₹ 9000 / Piece Get Latest Price
| Hair Type | Human Hair |
| Hair Origin | Indian |
| Texture | Straight |
| Cap Construction | Lace Front |
| Brand | Growth |
| Material | Human Hair |
| Ideal For | Men |
| Color | Black |
| Hair Length | 7inch |
| Usage/Application | Personal |
| Hair Color | Natural Black |
| Occasion | Daily Wear |
| Hair Density | 120 % |
Minimum order quantity: 5 Piece
Front Lace Mirage Hair Patch/Toupee Wig
Real And Natural Mirage Hair Patch For Men: High Grade Men’s Toupee/Hair Replacement System For Men. We Use 100% Human Hair And This Hair Piece For Men Perfectly Solves The Troubles Caused By Men's Hair Loss.
₹ 5000 / Kg Get Latest Price
| Hair Type | Straight |
| Hair Length | 12-16 inch |
| Hair Texture | Straight |
| Texture | Straight |
| Color | Blonde |
| Extension Type | Closure |
| Hair Weft | CLOSURE |
| Hair Color | Blonde (#613) |
| Application | Wig Making |
| Weight per Bundle | 100 g |
| Brand | Growth |
| Hair Grade | 11A |
| Length | 18inch |
| Usage/Application | Parlour |
| Gender | Female |
| Is It Washable | Yes |
| Material | Human Hair |
| Type Of Packaging | Clear Poly Bag |
Minimum order quantity: 10 Kg
Brazilian hair closure,100% human hair,no tangle, soft,comfortable.With our hair,no longer to suffer from tangled hair.
Lace closure,top swiss lace.Hand tied,well constructed,minimal shedding.With this closure,no more embrassing moments of hair coming off.
Lace closure straight,can be dyed,straightened,restyled as your own hair.Give you more chances to look different,to look beautiful
Lace closure with baby hair,raw hair collected from young donors.All hair goes the same direction,Soft & Smooth & Natural Luster.
613 lace closure,realistic hairline,130% Density and durable Swiss lace- give you natural looking
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Hair Origin | Indian |
| Length | 8 inch |
| Texture | Straight |
| Cap Construction | PATCH |
| Ideal For | Unisex |
| Material | Human hair |
| Brand | Growth |
| Color | Natural |
| Usage/Application | Parlour |
| Hair Length | Medium |
| Hair Color | Natural Black |
| Hair Density | 120 % |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 4200 / Piece Get Latest Price
| Hair Origin | Indian |
| Length | 12 inch |
| Texture | Straight |
| Cap Construction | Mono Top |
| Hair Length | 8" |
| Color | Black |
| Brand | Growth |
| Material | Human hair |
| Ideal For | Men |
| Usage/Application | Parlour |
| Hair Color | Natural Black |
| Hair Density | 120 % |
| Is It Customised | Yes |
| Hair Loss Level | No shedding |
| Features | Indian hair |
| Available Length | 8x6, 9x7, 7x5, 10x7 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 8000 / Piece Get Latest Price
| Hair Type | Human Hair |
| Hair Material | Human Hair |
| Texture | Straight |
| Base Type | Mono Base |
| Hair Texture | Straight |
| Cap Construction | Lace Front |
| Hair Style | Wavy |
| Hair Length | 10X8 |
| Hair Color | Natural Black |
| Attachment Type | Tape |
| Lace Type | FRONT PU |
| Occasion | Daily Wear |
| Hair Density | Medium |
| Lace Size | PATCH |
| Type Of Packaging | Clear Poly Bag |
| Ideal For | Unisex |
| Color | Natural Black |
| Material | Himan hair |
| Brand | Growth |
| Length | 9x6 |
| Weight | 70 grams |
| Gender | Unisex |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 2 Piece
SOLUTION FOR PARTIALLY BALD PEOPLE : Today fashion conscious men wear patch to hide their partial/front/back or middle head baldness instead of getting costly salon treatments for the same. These patches are made of real human hair and hence look natural , give confidence and enhance your personality.
*Product colour may slightly vary due to photographic lighting sources or your monitor settings.
Aarti Jha (Sales Executive)
Growth Exports
Ground Floor, House No-B-139, Gali No-09, Shalimar Village
New Delhi - 110088, Delhi, India