Prominent & Leading Manufacturer from New Delhi, we offer indian human hair bundles, body wave virgin human hair extension, curly hair bundles, body wave hair weft bundle extension, monofilament men hair patch and virgin human hair bundle.
₹ 1599 / Piece Get Latest Price
| Hair Type | Virgin Human Hair |
| Hair Texture | Straight |
| Hair Length | 26 in |
| Texture | Straight |
| Hair Style | Straight |
| Extension Type | Weft |
| Hair Weft | Machine Weft |
| Bundle Weight | 100 g |
| Weight per Bundle | 100 g |
| Weft Type | Machine Weft |
| Brand | GROWTH |
| Hair Grade | 1B |
| Length | 12" |
| Hair Origin | Indian Hair |
| Usage/Application | Personal |
| Gender | Women |
| Is It Washable | Yes |
| Available Net Weight | 50 gram per pack |
| Natural Shades From | Black Color |
| Material | 100% Human hair |
| Minimum Order Quantity | 10 per day |
| Type Of Packaging | Box |
| Virgin Hair | yes |
| Delivery Time | 2 days |
| Capacity | 150-200 gram |
| Durable Time | 120 |
| Features | Indian hair |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Black |
| Hair Color | Natural Black |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 3300 / Piece Get Latest Price
| Hair Grade | Remy |
| Length | 10"-30" |
| Texture | Wavy |
| Hair Texture | Wavy |
| Color | Black |
| Extension Type | Weft |
| Hair Color | Natural Black |
| Weight per Bundle | 100 g |
| Brand | Growth |
| Usage/Application | Parlour |
| Is It Washable | Yes |
| Material | Human Hair |
Minimum order quantity: 10 Piece
100% Virgin Remy Human Hair Machine Weft NATURAL BLACK COLOUR,BUNDLE OF 100GM TEXTURE UIS BODY WAVY
₹ 4590 / Piece Get Latest Price
| Material | Human Hair |
| Curl Pattern | CURLY |
| Length | 26 inch |
| Attachment Type | Weft |
| Hair Texture | Curly |
| Color | 6 (light Brown) |
| Hair Length | 16 in |
| Hair Color | Natural Black |
| Set Content | Single Piece |
| Brand | Growth |
| Hair Grade | Unprocessed virgin Remy |
| Usage/Application | Parlour |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 5400 / Piece Get Latest Price
| Hair Type | Human Hair |
| Weft Type | Machine Weft |
| Hair Texture | Body Wave |
| Texture | Body Wave |
| Ideal For | Women |
| Color | Natural |
| Brand | Growth |
| Material | Human Hair |
| Usage/Application | Parlour |
| Extension Type | Weft |
| Color Shade | Natural Black |
| Hair Color | Natural Black |
| Hair Origin | Indian |
| Weight per Bundle | 100 g |
| Features | Our Hair Extensions are premium quality human hair, very clean, natural ,soft, comb easily,there are |
| Is It Customised | Yes |
| Applicable Age Group | 10 to 50 years |
| Available Length | 10'' to 30'' |
| Hair Loss Level | No Shading |
| Durable Time | 2 Days |
| Type Of Packaging | Poly Bag |
| Hair Grade | Remy |
| Country of Origin | Made in India |
| Hair Length | 26 inches |
| Length | 30 inch |
Minimum order quantity: 5 Piece
1)Hair Material:100% unprocessed human hair
2)Hair Colour: Natural Black Color
3)Hair Grade:10A
4)Length:10"-30"Provide Any Mix Length According Request .
kind notes :we measure the length of hair when the hair be stretched to straight.
5)Texture:body wave
6)Hair Weight:Each bundle of 100g
7)Chemical processing: None.
8)Suitable dying colors: All Colors
9)Hair weft: Machine Double Weft
10)Hair quality: No tangle, soft Unprocessed Virgin Human Hair Weave bundles
11)Related products: Brazilian ,Peruvian ,Malaysian, Indian ,Mongolian, Russian virgin hair
12) Factory Direct Sale: Sale:With a Factory History of More Than 10 Years, We Have Strict Quality Control and Skilled Workers.
Features Our Hair Extensions are premium quality human hair, very clean, natural ,soft, comb easily,there are no synthetic, no animal hair, we choose high quality hair which was cut off from young ladies directly, there is no chemical treatment.They can be easily Straightened, Curled, Dyed, Bleached and Styled by your favour!
₹ 5729 / Piece Get Latest Price
| Hair Type | Remy Human Hair |
| Material | Human Hair |
| Texture | Straight |
| Hair Texture | Straight |
| Length | 24 inch |
| Cap Construction | Mono Top |
| Hair Origin | Indian Hair |
| Hair Length | 26 in |
| Color | Black |
| Hair Color | Natural Black |
| Hair Style | Straight |
| Hair Density | 120 % |
| Weft Type | Machine Weft |
| Usage/Application | Parlour |
| Base Type | Lace Base |
| Gender | Women |
| Is It Washable | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Weft weight | 100g |
₹ 6789 / Piece Get Latest Price
| Material | Human Hair |
| Hair Type | Double Drawn |
| Hair Texture | Straight |
| Length | 30 inch |
| Hair Length | 26 in |
| Hair Grade | Double Drawn |
| Texture | Straight |
| Hair Style | Straight |
| Extension Type | Weft |
| Hair Weft | Machine Weft |
| Hair Origin | Indian Hair |
| Weight per Bundle | 100 g |
| Weft Type | Machine Weft |
| Weight | 120 gm |
| Usage/Application | Parlour |
| Base Type | Lace Base |
| Gender | Women |
| Is It Washable | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Height | 26 inch |
| Weft weight | 100g |
| Color | Black |
| Hair Color | Natural Black |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 4500 / Piece Get Latest Price
| Hair Type | Virgin Human Hair |
| Material | Human Hair |
| Hair Texture | Straight |
| Length | 16 inch |
| Hair Length | 26 in |
| Color | Black |
| Hair Color | Natural Black |
| Hair Style | Straight |
| Hair Origin | Indian Hair |
| Weft Type | Machine Weft |
| Weight | 120 gm |
| Usage/Application | Parlour |
| Base Type | Lace Base |
| Gender | Women |
| Is It Washable | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Weft weight | 100g |
Minimum order quantity: 120 Piece
₹ 2399 / Piece Get Latest Price
| Length | 10" |
| Hair Type | Wavy Hair |
| Hair Length | 24-28 inch |
| Hair Grade | Double Drawn |
| Usage/Application | Parlour |
| Gender | Women |
| Color | Black |
| Hair Color | Natural Brown |
| Hair Extension Type | Machine Weft |
| Hair Origin | Indian Hair |
| Weft Type | Machine Weft |
| Material | 100% Human Hair |
| Chemical Processing | NO |
| Natural Shades From | Natural Black Color |
| Minimum Order Quantity | 10 per day |
| Type Of Packaging | Polybag |
| Country of Origin | Made in India |
| Hair Texture | Wavy |
Minimum order quantity: 10 Piece
Aarti Jha (Sales Executive)
Growth Exports
Ground Floor, House No-B-139, Gali No-09, Shalimar Village
New Delhi - 110088, Delhi, India